New rules of ship control in Ukrainian seaports

16 Сен

17 июля 2019 года Кабинет Министров Украины утвердил Порядок взаимодействия государственного предприятия “Администрация морских портов Украины” и Государственной экологической инспекции по обеспечению соблюдения законодательства об охране окружающей природной среды в случае выявления случаев сброса судами (плавсредствами) загрязняющих веществ в пределах акватории морского порта постановлением № 670, опубликованным официально в газете Урядовий кур’єр. 2019. № 144. Ожидается, что этот Порядок будет способствовать борьбе с коррупционными схемами в системе экологического контроля в украинских морских портах, которые приводят к значительным расходам судовладельцев и наносят ущерб международной репутации Украины как морского государства. Тем не менее, некоторые вопросы все еще остаются без ответов. Принимая во внимание чрезвычайную важность и актуальность упомянутого Порядка приводим как аналитический материал, так и текст Порядка (язык оригинала).

Пресс-служба Interlegal

What happened?

On July 17, 2019, several Ukrainian stakeholders announced that the Cabinet of Ministers of Ukraine adopted new Regulation of the interaction between the Ukrainian Sea Ports Authority (‘USPA’) and the State Environmental Inspectorate of Ukraine (‘SEIU’) in case of polluting Ukrainian sea waters from ships within the territory of the seaports. The announcements were followed by words of a reasonable expectation that the Regulation is one more step in the suppression of bribery and corruption flourishing under the auspices of environmental control. First Deputy Minister of Economic Development and Trade labeled it “a fight with pirates in uniforms” and tied it with the regulation limiting the State environmental inspectorate’s competence to conduct an examination of ships adopted in March 2019. Minister of Infrastructure of Ukraine expressed his hope that new rules will prevent abuse of power, restore the trust of shipowners and noted that the regulation was backed by business circles and professional associations.

Outline of the new procedure

As key government officials claim, the Regulation is aimed at delimitation of the field of competence between USPA and SEIU and prescribes for clear instructions for each of these authorities in case of pollution. Now the USPA is charged with the observation of seaports’ water areas and detection of evident signs of oil or other pollutants. The port authorities record alleged pollution with photo- or video camera and immediately notify the SEIU on the matter. At the same time, the USPA also takes samples of water within the port area to measure baseline indicators and ensures the measurement. In turn, the SEIU sends its inspector without delay and the latter extracts samples of water within the area of the alleged pollution and draws up a report thereof. The inspector arranges the examination of the extracted samples. If the pollution of water is established (as before, it is done by comparison of the water extracted in the polluted area with the water taken in the port area at large), seaport administration notifies the shipmaster (in writing), the shipping agent, the port master and the SEIU. Only then an inspector of the SEIU has a right to conduct an inspection of the ship (jointly with a representative of the USPA) and shall do so within two hours from the notification. The inspector extracts the samples of water from the ship (except for isolated ballast) and arranges their examination in a laboratory. The collection of the water is conducted in the presence of the shipmaster or their representative and the examination is performed only with regards to matters having caused the pollution. The results of the examination shall be reflected in a special report completed by the state inspector of the port and the copy thereof is served to the shipmaster and the SEIU. Finally, the SEIU calculates the damages of the pollution and sues the responsible therefor. Plus, all the expenses rendered during the procedure and liquidation of the pollution are due to be reimbursed by the responsible for the pollution.

Unanswered questions and expected outcomes

No matter how progressive the regulation is, certain issues remain unaddressed. Firstly, the regulation refers to old Rules on protection of internal seawaters and of the territorial sea of Ukraine in part of the collection of the samples for examination. However, the Rules themselves fail to elaborate on the issue which is explained in detail here. The same concerns the method of calculation of the alleged damages.

The principal achievement of the new regulation matches with its aim: to delimit the competence between multiple authorities in the seaports. Now it is clear the environmental inspectorate can operate only on the port authorities’ request. The next stage when the SEIU appears is the calculation of damages caused by the dully established pollution. Hence, the most important work during the procedure is entrusted to the port authorities and the State Service of Sea Transport. The other positive innovation is that the results of the ship inspection, of the examination of the water samples, shall be published on the websites of the SEIU and the USPA. Undoubtedly, it will shed a light on the questionable activity of the authorities operating in the ports.

As the key sponsors of the regulation expect, this will contribute to fighting with huge corruption schemes within the system of environmental control in Ukrainian seaports which result in significant expenses of the shipowners and harm the international reputation of Ukraine as a sea state.

Авторы: Oleg Kachmar, Yevhenii Konovalov

Источник: https://www.lexology.com/library/detail.aspx?g=0573c46c-f173-4247-acae-8934430ea739&utm_source=Lexology+Daily+Newsfeed&utm_medium=HTML+email+-+Body+-+General+section&utm_campaign=Lexology+subscriber+daily+feed&utm_content=Lexology+Daily+Newsfeed+2019-08-20&utm_term=

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 17 липня 2019 р. N 670

Київ

Про затвердження Порядку взаємодії державного підприємства “Адміністрація морських портів України” та Державної екологічної інспекції із забезпечення дотримання законодавства про охорону навколишнього природного середовища у разі виявлення випадків скидання суднами (плавзасобами) забруднюючих речовин у межах акваторії морського порту
Відповідно до абзацу другого пункту 9 частини першої статті 15 Закону України “Про морські порти України” Кабінет Міністрів України постановляє:

1. Затвердити Порядок взаємодії державного підприємства “Адміністрація морських портів України” та Державної екологічної інспекції із забезпечення дотримання законодавства про охорону навколишнього природного середовища у разі виявлення випадків скидання суднами (плавзасобами) забруднюючих речовин у межах акваторії морського порту, що додається.

2. Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади привести власні нормативно-правові акти у відповідність із цією постановою.

Прем’єр-міністр України

В. ГРОЙСМАН

Інд. 75

ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 17 липня 2019 р. N 670

ПОРЯДОК
взаємодії державного підприємства “Адміністрація морських портів України” та Державної екологічної інспекції із забезпечення дотримання законодавства про охорону навколишнього природного середовища у разі виявлення випадків скидання суднами (плавзасобами) забруднюючих речовин у межах акваторії морського порту
1. Цей Порядок визначає механізм взаємодії державного підприємства “Адміністрація морських портів України” та Держекоінспекції щодо забезпечення дотримання законодавства про охорону навколишнього природного середовища у разі виявлення випадків скидання суднами (плавзасобами) (далі – судна) забруднюючих речовин у межах акваторії морського порту (далі – акваторія порту).

Взаємодія здійснюється через філії державного підприємства “Адміністрація морських портів України”, що утворюються в кожному морському порту (далі – адміністрація порту), та територіальні і міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції (далі – екологічні інспекції).

2. Терміни, що вживаються в цьому Порядку, мають таке значення:

фонові показники якості води – показники концентрації речовин у відповідному районі водокористування (акваторії порту), що сформувалися під впливом усіх домішок, крім впливу джерела, щодо якого визначаються фонові показники;

район водокористування – акваторія порту;

забруднююча речовина – будь-яка шкідлива речовина, що скидається з судна, визначення якої наведено у статті 2 Міжнародної конвенції по запобіганню забрудненню з суден 1973 року.

Інші терміни вживаються у значенні, наведеному у Міжнародній конвенції по запобіганню забрудненню з суден 1973 року, Процедурах контролю суден державою порту, прийнятих Резолюцією Міжнародної морської організації від 6 грудня 2017 р. А. 1119 (30), Водному кодексі України, Законі України “Про морські порти України”, Правилах охорони внутрішніх морських вод і територіального моря від забруднення та засмічення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29 лютого 1996 р. N 269 (ЗП України, 1996 р., N 8, ст. 241; Офіційний вісник України, 2002 р., N 14, ст. 741), Правилах контролю суден з метою забезпечення безпеки мореплавства, затверджених наказом Мінтрансу від 17 липня 2003 р. N 545 (далі – Правила контролю суден), та інших нормативно-правових актах з питань охорони навколишнього природного середовища.

3. У разі виявлення адміністрацією порту видимих слідів нафти чи нафтовмісних або інших забруднюючих речовин в акваторії порту адміністрація порту невідкладно:

фіксує виявлені факти, зокрема з використанням засобів фото- та відеофіксації;

інформує екологічну інспекцію про виявлені факти шляхом надіслання телефонограми та повідомлення з використанням засобів електронного зв’язку після фіксації виявлених фактів. Повідомлення фіксується в журналі обліку повідомлень про можливе забруднення за формою згідно з додатком 1;

здійснює відбір проб фонових показників якості води в акваторії порту, про що складає акт, форма якого встановлюється законодавством, та забезпечує проведення їх аналізу;

вживає у разі потреби заходів щодо локалізації та ліквідації наслідків забруднення акваторії порту.

4. У разі надходження від адміністрації порту повідомлення про виявлення факту забруднення акваторії порту екологічна інспекція невідкладно направляє до відповідного порту державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища (далі – державний інспектор).

Державний інспектор:

обстежує акваторію порту в місці забруднення;

здійснює відбір проб води в акваторії порту в місці забруднення, про що складає акт, форма якого встановлюється законодавством. Акт підписується державним інспектором та адміністрацією порту;

забезпечує проведення аналізу проб води акваторії порту, відібраних у місці забруднення.

5. Відбір проб фонових показників якості води акваторії порту, відбір проб води акваторії порту в місці забруднення та проведення їх аналізу здійснюються відповідно до порядку перевірки, взяття проб води та проведення їх аналізу, передбаченого пунктом 51 Правил охорони внутрішніх морських вод і територіального моря України від забруднення та засмічення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29 лютого 1996 р. N 269 (ЗП України, 1996 р., N 8, ст. 241; Офіційний вісник України, 2002 р., N 14, ст. 741).

6. Факт погіршення якості води в акваторії порту встановлюється шляхом порівняння результатів проб води акваторії порту, відібраних у місці забруднення, із фоновими показниками якості води акваторії порту, що були відібрані адміністрацією порту, про що складається акт перевірки якості води за формою згідно з додатком 2.

В акті зазначається точний час відбору проб води акваторії порту (проб, відібраних у місці забруднення, та проб фонових показників якості води) та час завершення інструментально-лабораторних вимірювань проб води акваторії порту (проб, відібраних у місці забруднення, та проб фонових показників якості води). Результати інструментально-лабораторних вимірювань проб води акваторії порту, проведених відповідно до пунктів 3 і 4 цього Порядку, додаються до зазначеного акта.

7. У разі встановлення факту погіршення якості води акваторії порту та за умови наявності обґрунтованих підстав вважати, що джерелом забруднення є судно (про що зазначається в акті перевірки якості води), адміністрація порту невідкладно повідомляє про це капітану судна та морському агенту, службі капітана морського порту, Морській адміністрації, екологічній інспекції.

Адміністрація порту вручає капітану судна письмове повідомлення, на копії якого зазначаються дата і час вручення. Факт отримання повідомлення підтверджується підписом капітана судна на копії зазначеного повідомлення.

Інформування морського агента, служби капітана морського порту, Морської адміністрації та екологічної інспекції здійснюється шляхом надіслання телефонограми та повідомлення з використанням засобів електронного зв’язку. До повідомлення, надісланого з використанням засобів електронного зв’язку, обов’язково додається копія акта перевірки якості води.

8. Проведення перевірки (огляду) судна на предмет забруднення акваторії порту та відбір проб вод на судні проводяться одночасно у строк, що становить не більше ніж дві години з моменту надходження повідомлення до служби капітана морського порту, Морської адміністрації та екологічної інспекції.

9. Проведення перевірки (огляду) судна на предмет забруднення води акваторії порту здійснюється інспектором контролю державою порту (на судні під іноземним прапором) або інспектором контролю держави прапора (на українському судні) відповідно до Правил контролю суден із залученням державного інспектора, який здійснює виключно відбір проб вод на судні та забезпечує проведення їх аналізу в лабораторних умовах.

Відбір проб вод на судні та проведення їх аналізу здійснюється екологічною інспекцією відповідно до законодавства виключно щодо речовин, які є причиною забруднення акваторії відповідно до акта перевірки якості води.

10. Заходи, передбачені пунктами 8 і 9 цього Порядку, здійснюються виключно за участю капітана судна або уповноваженої ним особи та морського агента (за згодою).

11. За результатами проведення перевірки (огляду) інспектор контролю державою порту (інспектор держави прапора) складає акт, форма якого наведена у Правилах контролю суден. Зазначений акт та результати аналізу проб вод, відібраних на судні, додаються до акта перевірки (огляду) судна. Копії документів, які стосуються перевірки (огляду) судна, надаються екологічній інспекції, адміністрації порту та капітану судна або уповноваженій ним особі.

12. У разі виникнення підозри в тому, що забруднення спричинено декількома суднами, заходи з перевірки (огляду) та відбору проб вод на судні вживаються щодо кожного судна.

13. У разі встановлення джерела забруднення на підставі результатів перевірки (огляду) судна та аналізу проб вод на судні Держекоінспекція вживає заходів щодо обчислення розміру збитків, завданих внаслідок забруднення, притягнення винних осіб до відповідальності в порядку, передбаченому законодавством.

14. Адміністрація порту, власник морського терміналу, інші суб’єкти господарювання мають право виставити власнику судна, винному в забрудненні акваторії порту, претензії щодо відшкодування витрат з проведення робіт з локалізації та ліквідації наслідків забруднення, відбору проб фонових показників якості води в акваторії порту та проведення їх аналізу, здійснених за їх рахунок, використання плавзасобів таких суб’єктів господарювання.

15. У разі підтвердження факту скиду суднами забруднюючих речовин результати перевірки (огляду) судна, інструментально-лабораторних вимірювань проб води акваторії порту в місці забруднення та проб вод, відібраних на судні під час його перевірки (огляду), не пізніше дня, що настає за днем їх складення, розміщуються на офіційних веб-сайтах екологічної інспекції та державного підприємства “Адміністрація морських портів України”.

Додаток 1
до Порядку

Титульна сторінка

ЖУРНАЛ
повідомлень про можливе забруднення
_____________________________________________
(найменування органу, що веде журнал)

Реєстраційний N ____

Розпочато “___” ____________ 20__ року

Закінчено “___” ____________ 20__ року

Лівий бік розвороту

Дата повідомлення

Час повідомлення

Найменування органу, що прийняв повідомлення

Посада, прізвище та ініціали особи, що прийняла повідомлення

Спосіб повідомлення

Опис та характер виявленого забруднення

год.

хв.

Правий бік розвороту

Місце виявлення можливого забруднення (координати акваторії)

Стан водної поверхні

Засоби фіксації

Додаткові відомості

Посада, прізвище та ініціали особи, що повідомила про можливе забруднення

Підпис

широта

довгота

Додаток 2
до Порядку

АКТ
перевірки якості води
від “___” ____________ 20__ р.

м. _________________

1. Дані стосовно відбору проб води в місці забруднення
Час відбору проб води в місці забруднення, координати місця відбору проб:
_____________________________________________________________________________________

Посадова особа, що здійснила відбір проб в місці забруднення: ________________________________
_____________________________________________________________________________________
(найменування посади, прізвище та ініціали)

Час завершення інструментально-лабораторних досліджень проб води в місці забруднення
_____________________________________________________________________________________

Результати інструментально-лабораторних досліджень проб води в місці забруднення: ___________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________

2. Дані стосовно відбору проб фонових показників якості води
Час та координати місця відбору проб фонових показників якості води: ________________________
_____________________________________________________________________________________

Посадова особа, що здійснила відбір проб фонових показників якості води: _____________________
_____________________________________________________________________________________
(найменування посади, прізвище та ініціали)

Час завершення інструментально-лабораторних досліджень проб фонових показників: ___________
_____________________________________________________________________________________

Результати інструментально-лабораторних досліджень проб фонових показників: ________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________

Джерело забруднення (заповнюється у разі підтвердження факту погіршення якості води в акваторії порту): ______________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
Обставини, що підтверджують джерело забруднення: _______________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________

Додаток:

1. Результати інструментально-лабораторних досліджень проб води, відібраних в місці забруднення, на __ арк.

2. Результати інструментально-лабораторних досліджень проб фонових показників якості води на __ арк.

Представник адміністрації морського порту:

______________________________
(найменування посади)

__________
(підпис)

___________________________
(прізвище та ініціали)

Державний інспектор:

_____________________________
(найменування посади)

__________
(підпис)

____________________________
(прізвище та ініціали)

Час складення акта: ____________ год. ______________ хв.

____________